سبد خریدتان در حال حاضر خالی می‌باشد.

  • Slide
  • Slide
  • Slide
  • Slide
نقش چاپ روتوگراور در بازار چاپ لفاف بسته بندی پرینت پست الکترونیکی

تاریخچه استفاده از چاپ روتوگراور به قرن هجدهم و کشور اتریش باز می گردد ،‌در آن زمان کیفیت چاپ به هنر حکاک سیلندر بستگی داشت . هنرمند حکاک با استفاده از ابزار مخصوص ، طرح مورد نظر را روی پلیت حکاکی کرده و پلیت روی سیلندر چسبانده می شود . با وجودی که چاپ روتوگراور در اروپا ابداع شد. اما نخستین بازار این چاپ در آمریکا و در صنایع چاپ روزنامه شکل گرفت .
با ساخت فیلم های سلوفان ‌چاپ و مرکب های روتوگراور دستخوش تغییرات ،‌عمده ای شد تا با نیازهای جدید در لفاف های بسته بندی منطبق شود . مواد جدید از جمله فیلم های پلاستیکی جدید ،‌فویل های آلومینیومی و کاغذهای با کیفیت نیاز به فرآیندهای چاپ با کیفیت بالا را افزایش داده اند . روش چاپ روتوگراور از جمله روش هایی است که توانسته خود را با این گرایش وفق دهد .
دراواسط دهه 1960 میلادی ، چاپ روتوگراور تنها روش مورد استفاده برای لفاف های بسته بندی با کیفیت بالا محسوب می شد . در آن زمان روتوگراور از نظر میزان استفاده ،‌کیفیت و کارایی از فلکسوگرافی جلوتر بود . مزیت عمده این روش ، امکان چاپ با کیفیت بالاتر از روش های دیگر چاپی و روی هر نوع سطح بود .
با این وجود چاپ فلکسو گرافی در دهه 70 فاصله موجود را بسیار کمتر کرد . دلیل این امر نیز قابلیت صرفه جویی در استفاده از حلال در این روش می باشد. به تدریج و با ساخت مرکب های محلول در آب و مرکب های UV وابستگی چاپ فلکسو به حلالهای رایج در چاپ به به حداقل رسید . در این میان ، استفاده از مرکب های محلول در آب در چاپ روتوگراور مشکلات خاص خود را داشته و نتوانست پا به پای فلکسو پیشرفت کند . همین توانایی فلکسو باعث پیشی گرفتن این روش چاپی از روتوگراور شد .
در سال 1982 نزدیک به 23 درصد از کل مرکب های فروخته شده در چاپ گراور مصرف می شد ، در حالیکه امروز این رقم در حدود 17 درصداست . ازطرف دیگر سهم فلکسو که در سال 1982 حدود 17 درصد بود ،‌اکنون به 23 درصد از کل مصرف مرکب صنایع چاپ رسیده است . در دو دهه اخیر این دو روش چاپ رشد عکس هم داشته اند؛ درحالیکه چاپ افست سهمی تقریباً ثابت و در حدود 40 درصد داشته است . رقابت عمده تنها میان روتوگراور و فلکسوگرافی نیست ، بلکه چاپ افست نیز در حال اشتغال سهم روتوگراور در چند دهه اخیر بوده است . پیش بینی می شود در دهه آینده این رقابت جدی تر شود .
یکی از شاخص های عمده روش چاپ روتوگراور امکان استفاده از محدوده وسیعی از انواع رزین ها ،‌حلال های مرکب می باشد . دلیل این امر نیز لاستیکی یا پلیمری نبودن سطح سیلندر گراور می باشد که حلال ها روی آن اثر مخرب ندارند .
دلیل دیگر برتری فلکسوگرافی مقرون به صرف بودن آن در انجام تیراژهای پایین تر می باشد . تنوع محصولات و بازار چاپ های کم حجم کوتاه در این میان نقش اساسی ایفا می کند . واضح است چاپخانه ها به دنبال منافع بیشتر هستند و روشی به کار می برند که حداکثر سود را نصیبشان کند . البته لازم به ذکر است ‌دست اندکاران فن آوری روتوگراور نیز بیکار
ننشسته و پیشرفتهایی در این صنعت رقم زده اند .از جمله می توان به سیستم های تعویض سیلندر اشاره کرد . ادغام این فن آوری با کیفیت مطلوب چاپ روتوگراور بستر مناسبی برای پیشرفت این روش ایجاد کرده است .
به جرأت می توان گفت روش چاپ روتوگراور از جمله با کیفیت ترین روشهای چاپ در قرن اخیر می باشد . با وجود از دست دادن بخش اقتصادی بازار ، هنوز هم در چاپ لفاف های بسته بندی با کیفیت بالا طرح های پیچیده بازار ویژه خود را دارد و پایان دوره استفاده از مرکب های پایه حلال در چاپ لفاف های بسته بندی باکیفیت بالا توسط روتوگراور چندان نزدیک به نظر نمی رسد .

 
نظر جدید جستجو
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 

جستجوی محصولات

تماس با ما

address

آدرس: تبریز- کیلومتر 22 جاده قدیم تهران- روبروی جاده کاشی تبریز- اول کوی متالوژی

tell

تلفن: 1-36307000 (041)
شماره تلگرام: 09142150194

fax

فکس: 36307003 (041)

e-mail

ایمیل: info@zibanaghshpack.com

خبرنامه

لطفاً برای دریافت خبرنامه عضو شوید.
دریافت

آخرین اخبار

راه اندازی سایت

راه اندازی سایت

با افتخار و خوشحالی به اطلاع مشتریان و همکاران خود می رسانیم وب سایت جدید شرکت زیبا نقش راه اندازی شدبا توجه به پیشرفت های شگرف صنعت چاپ و بسته بندی و نقش روز افزون صنایع بسته بندی در بهبود فروش و...


ادامه اخبار »